Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. To czas oczekiwania na cud narodzin. Choć przez większość wymarzona, często powoduje wiele dolegliwości, o których nikt wcześniej nie uprzedzał. Jedną z nich jest bezsenność, objawiająca się trudnością w zasypianiu, złą jakością snu lub jego krótkim czasem.

Bezsenność na początku ciąży

Choć z reguły początek ciąży sprzyja senności, a przyszłe mamy potrafią ucinać sobie drzemki kilka razy w ciągu dnia i rano ciężko im wstać, to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie dają się we znaki. Wzrastający poziom estrogenu i progesteronu powodują, że kobieta ciężarna odwiedza toaletę kilka razy w ciągu nocy. Taki przerywany sen nie jest w pełni satysfakcjonujący. Nie regeneruje organizmu tak, jak powinien. Zmienia się również wzorzec snu, czyli faza płytka snu wydłuża się, natomiast sen głęboki ulega skróceniu. Stąd tak częste u kobiet w ciąży długie i dziwne sny.

Im bliżej porodu, tym większe zmiany zachodzą w organizmie. Brzuch się powiększa, hormony nadal szaleją. Po w miarę spokojnym, najłagodniejszym 2 trymestrze przychodzi czas na ten ostatni.

Bezsenność w 3 trymestrze

Trzeci trymestr ciąży to czas najintensywniejszych zmian. Zwiększony obwód brzucha oraz jego waga powodują szereg dolegliwości. Dokucza mocno obciążony kręgosłup, puchną nogi, oddech jest płytszy. Spowodowane jest to unoszącą się do góry przeponą. Uciskane narządy powodują trudności w oddychaniu, a czasem nawet bezdech senny. Podwyższony poziom progesteronu powoduje obrzęk błon śluzowych, co objawia się chrapaniem. Niedotlenienie powoduje bóle głowy, przemęczenie oraz spadek poziomu energii. Bezsenność spowodowana zaburzeniami oddychania może być powodem niebezpiecznego dla kobiet w ciąży nadciśnienia tętniczego. W takim przypadku kobieta powinna być pod szczególną opieką lekarza, gdyż nadciśnienie tętnicze stwarza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego lub może wywołać przedwczesny poród.

Rosnące dziecko coraz bardziej uciska pęcherz wymuszając jeszcze częstsze wizyty w toalecie niż zazwyczaj. Są one uciążliwe zarówno w dzień jak i w nocy, choć w godzinach nocnych przeszkadzają szczególnie.

Bezsenność przed porodem

Poza wszystkimi przyczynami bezsenności w trzecim trymestrze dochodzi dodatkowy powód jakim jest lęk przed porodem. Szczególnie kobiety, które czeka pierwszy poród są pewne obaw przed nieznanym. Warto wówczas uspokoić nerwy poprzez rozmowę z inną kobietą, która takie doświadczenie ma już za sobą. Bezsenność może powodować również ekscytacja i niemożność doczekania się na upragnione dziecko.

Sposoby na bezsenność w ciąży

Z bezsennością w ciąży powinniśmy walczyć przede wszystkim naturalnymi sposobami, unikając zażywania środków farmakologicznych. Takie same procedury stosowane są również w przypadku bezsenności wywołanej innymi czynnikami. Podstawą zdrowego wypoczynku jest zapewnienie komfortu i higieny snu:

  • odpowiednio przygotowana sypialnia: optymalna temperatura, zaciemniające rolety lub zasłony, świeże powietrze, czysta pościel
  • wyeliminowanie, w miarę możliwości hałasu
  • unikanie rozbudzających i emocjonujących programów, filmów, gier
  • wyłączenie elektronicznych urządzeń emitujących jasne, niebieskie światło: telefonów, tabletów, monitorów, które obniżają zawartość melatoniny w organizmie
  • spożywanie lekkostrawnych posiłków, maksymalnie do 3 godzin przed snem
  • stosowanie technik relaksacyjnych jak joga, medytacja, ciepła kąpiel
  • wprowadzenie rutynowych nawyków przed snem: czytanie książek, szydełkowanie, spokojna rozmowa
  • unikanie kofeiny, spożywanie kawy maksymalnie do godziny 14.00
  • ograniczenie spożywania płynów w godzinach wieczornych, by uniknąć wędrówek do toalety
  • zakupienie odpowiedniego materaca lub nakładki na materac, zapewniających komfort

Materac dla kobiet w ciąży

Dolegliwości na jakie skarżą się kobiety w ciąży to m.in. nasilające się wraz z rosnącym brzuchem bóle kręgosłupa i pleców, skurcze łydek czy napięcie mięśni. By je wyeliminować w możliwie największym stopniu, warto zakupić odpowiedni materac. Kobietom w ciąży polecamy szczególnie ten z dodatkiem pianki termoelastycznej visco memory. To materiał idealnie dopasowujący się do kształtu sylwetki. Pod wpływem temperatury ciała mięknie i staje się plastyczny, a pod wpływem ciężaru ugina się wypełniając każdą lukę, która mogłaby powstać pomiędzy ciałem a materacem. Tak wsparty kręgosłup jest odciążony, mięśnie są zrelaksowane. Znika napięcie. Krew swobodnie krąży, dotleniając organizm. Minimalizuje również bolesne skurcze łydek, szczególnie gdy jest do tego dołączona suplementacja magnezu oraz witamin z grupy B.

Drugim materiałem, który możemy polecić jest pianka moletowana. To pianka nacinana w specyficzny sposób, dzięki czemu jest podatna na kształtowanie. Posiada wiele elastycznych punktów podparcia, które wspierają kręgosłup i całe ciało. Posiada szereg wypustek i wgłębień, które dają efekt mikromasażu, delikatnie stymulując krążenie krwi. Jest przewiewna i zapewnia komfort termiczny.

Bardzo ważne jest również układanie się w odpowiedniej, wygodnej pozycji. Jeśli chrapiesz lub masz problemy z prawidłowym oddechem najlepsza będzie pozycja boczna. W odpowiednim ułożeniu pomocna może okazać się poduszka dla kobiet w ciąży, z której kobiety korzystają chętnie nawet po porodzie. W naszym sklepie możesz znaleźć wszystkie rodzaje materacy: materace kieszeniowe, materace multipocket, materace lateksowe, materace kokosowe i materace termoelastyczne.

Skutki bezsenności w ciąży

Problemy ze snem nie powinny być bagatelizowane. Wpływają istotnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Niedobór snu powoduje obniżenie nastroju, zmniejszenie koncentracji i uwagi. Może powodować nerwowość i rozdrażnienie, a przede wszystkim spadek poziomu energii. Pojedyncze przypadki nieprzespanej nocy zdarzają się każdemu. Powinniśmy jednak jak najszybciej reagować, jeżeli problem będzie się nasilał lub zacznie się powtarzać.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Fazy snu (REM i nREM) - opis faz, zaburzenia snu
- Bezsenność - jak z nią walczyć? Problemy ze snem
- Spanie z telefonem - wpływ na nasz organizm