Od jakiegoś czasu się nie wysypiasz i nie możesz znaleźć skutecznego sposobu na pozbycie się tego problemu? Próbowałeś już różnych technik i nic się nie zmienia? Sen jest ważnym elementem naszego życia. Gwarantuje zdrowie i regenerację organizmu. Ma duży wpływ na nasze samopoczucie, nastrój, energię i chęci do działania. Niestety z powodu różnych zewnętrznych i wewnętrznych czynników jest niejednokrotnie słabej jakości. Wiele osób niezależnie od wieku skarży się na bezsenność, częste wybudzanie, płytki i mało efektywny sen. To niemalże choroba cywilizacyjna współczesnych czasów. Głównym winowajcą jest przeważnie stres. Czy są jakieś naturalne metody na obniżenie jego poziomu? Polecamy wypróbowanie technik relaksacyjnych przy pomocy ulubionej muzyki.
Co to jest muzyka relaksacyjna i jak działa?
Muzyka i śpiew towarzyszą ludziom od setek lat, są nieodłącznym elementem naszej kultury, obecne w czasie obrzędów, uroczystości. W zależności od tempa i charakteru wywołują w nas różne emocje od radości po smutek, od chęci do zabawy poprzez nostalgię. Muzyka może wyciszać lub zagrzewać do walki. Wszystko zależy od jej rytmu i rodzaju instrumentów.
Muzyka relaksacyjna charakteryzuje się spokojnym tempem oraz delikatnymi dźwiękami. Dzięki temu uspokaja i wycisza, zwalnia rytm serca, obniża ciśnienie, zmniejsza napięcie mięśni. Dobroczynny wpływ muzyki relaksacyjnej sprawia, że jest często słyszalna w gabinetach lekarskich, salonach kosmetycznych, w czasie prowadzenia terapii. Według licznych badań zmniejsza odczuwanie bólu, sprawia, że się rozluźniamy. Ma także doskonały wpływ na rozwój dzieci. Pozwala skupić uwagę, rozwija umiejętności poznawcze, pomaga przyswajać wiedzę, ułatwia zapamiętywanie i uczenie się.
Bardzo popularne jest odtwarzanie dźwięków natury takich jak szum fal lub strumyka, śpiew ptaków, szelest liści, deszcz. Miarowy rytm i przyjemne skojarzenia z sielską naturą łagodzą stres poprzez przywoływanie miłych skojarzeń, najczęściej z lat beztroskiego dzieciństwa. To pozwala się całkowicie odprężyć oraz szybko zasnąć. Podobnie jak słuchając ulubionej muzyki. Odprężone ciało i umysł sprawiają, że śnimy głębokim i wysokojakościowym snem. Codzienny pośpiech, napięcie, życie w biegu odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu. Dzięki wypoczynkowi mamy szanse zregenerować siły i rozpocząć dzień pełni energii i pozytywnego nastroju. Sen musi być jednak głęboki i nieprzerywany. Tylko wtedy spełni swoją rolę. Muzyka relaksacyjna doskonale niweluje stres pozwalając nam spokojnie śnić.
Wygodny materac gwarantuje wysoki poziom relaksu i głęboki sen
Liczy się nie tylko komfort ducha, ale również ciała. Nie zapominajmy o tym kupując nowy materac. Powierzchnia, na której śpimy ma duże znaczenie. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac może nam uniemożliwić wydajny i efektywny wypoczynek, a na pewno pogorszy jego jakość. Twardość materaca powinna być dopasowana do wagi użytkownika. W tym celu producenci zastosowali czterostopniowy podział materacy, który przedstawia się następująco:
- materace miękkie H1 – dla wagi nie przekraczającej 60 kg
- materace średnio twarde H2 – dla wagi w przedziale 60-100 kg
- materace twarde H3 – dla wagi przekraczającej 100 kg
- materace bardzo twarde H4 – dla wagi powyżej 120 kg
Twardość uzyskujemy poprzez zastosowanie odpowiednich surowców, jak na przykład pianki visco memory w materacach termoelastycznych, zastosowanej w podwójnej warstwie, by uzyskać miękką powierzchnię lub w warstwie pojedynczej, by mieć średnio twardy materac. Materace średnio twarde to także materace lateksowe, materace wysokoelastyczne, materace profilowane i materace z profilowaną pianką visco memory. Do materacy twardych zaliczamy materace kokosowe oraz materace z trawą morską. By uzyskać powierzchnię materacy bardzo twardych stosujemy podwójną warstwę kokosową. Materace z końskim włosiem to również modele o bardzo twardej powierzchni. Końskie włosie nie występuje samodzielnie, ale jako warstwa dodatkowa przy podwójnej warstwie kokosu.
Za trwałość materaca i optymalne wsparcie sylwetki odpowiada również rdzeń materaca. Wyróżniamy kilka typów:
- materace piankowe (z pianki wysokoelastycznej HR)
- materace lateksowe 100% (wykonana z jednego bloku pianki lateksowej)
- materace bonellowe (ze sprężynami w kształcie klepsydry, nadającymi materacom elastyczność powierzchniową)
- materace kieszeniowe (z cylindrycznymi sprężynami w ilości 262 szt/m2)
- materace multipocketowe (ze zwiększoną ilością sprężyn wynoszącą aż 510 szt/m 2)
Im cięższa osoba, tym trwalszy powinien być wkład wewnętrzny. Dzieci oraz bardzo lekkie osoby dorosłe wyśpią się wygodnie na materacu piankowym, który ma ograniczoną odporność na wygniatanie. Dlatego powinny z niego zrezygnować osoby ciężkie. Dla nich zdecydowanie lepszy będzie materac lateksowy. Bardzo sprężysty i odporny na duże ciężary. Zalicza się on do najbardziej komfortowych materacy. Materace bonellowe przypadną do gustu tradycjonalistom, którzy cenią ich trwałość. Bardzo komfortowe i dobrze wspierające sylwetkę są materace z wkładem kieszeniowym oraz multipocketowym. Charakteryzują się elastycznością punktową doskonale dopasowując się do kształtu sylwetki.
Troska o ducha i ciało odpłaci się nam spokojnym snem, zdrowiem, energią i pozytywnym nastrojem.
Zobacz też nasze inne artykuły z bloga: