Mimo iż zdajemy sobie sprawę z ogromnego wpływu księżyca nie tylko na przyrodę, ale również na ludzki organizm, sposób jego działania wciąż pozostaje dla nas nieodgadnioną zagadką. Jego szczególny wpływ odczuwamy zwłaszcza podczas nowiu i pełni księżyca.

Nów księżyca a sen

Nów to okres, w którym Księżyc jest niewidoczny, ponieważ znajduje się między Słońcem a Ziemią, strona widoczna z Ziemi jest nieoświetlona. Panuje całkowita ciemność. Czy wpływa to jakoś istotnie na nasze samopoczucie? Według obserwacji zyskujemy wówczas energię fizyczną oraz większą odporność psychiczną. Jesteśmy spokojniejsi. Jako ciekawostkę możemy dodać, że nów to czas kiedy ważymy najmniej z powodu sił grawitacyjnych, które przyciągają płyny ku głowie. W fazie nowiu Księżyca jakość snu jest najlepsza.

Wpływ pełni księżyca na sen

Pełnia to faza księżyca, podczas której Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Osiąga wówczas pełne oświetlenie i jest widoczny z globu jako koło. Na jakie dolegliwości skarżą się wówczas niektórzy z nas? Możemy odczuwać wzmożoną aktywność hormonalną m.in. może dochodzić do zaburzeń w produkcji serotoniny, która wpływa na temperaturę ciała czy ciśnienie krwi. Możemy odczuwać rozdrażnienie oraz niepokój. Najczęściej jednak dokucza nam bezsenność. Choć przyczyna nie jest do końca znana, naukowcy dopatrują się przyczyn w zaburzeniach produkcji melatoniny odpowiedzialnej za dobrą jakość snu.

Niezależnie jednak od faz księżyca jeżeli nie zapewnimy sobie odpowiednich warunków do wypoczynku, nie będzie miało znaczenia czy aktualnie jest on w pełni czy w fazie nowiu. By szybko zasnąć i dobrze spać warto się przed snem wyciszyć, wypić szklankę ciepłego mleka. Pamiętajmy by nie obciążać żołądka ciężkostrawnymi produktami, by przewietrzyć przed snem sypialnię i ograniczyć do minimum działanie niebieskiego światła emitowanego przez ekrany monitorów i telewizorów. Numerem jeden na tej liście jest jednak wygodny i dobrze dobrany materac.

Czy pełnia ma wpływ na sen?

Wybór materaca powinniśmy zacząć od określenia podstawowych parametrów. Jednym z najważniejszych jest twardość materaca, rodzaj rdzenia wewnętrznego oraz zastosowane warstwy zewnętrzne. Przyjmując oczywiście, że jego rozmiar jest sprawdzony i pewny. Jaka twardość dla kogo? By wspomóc naszych klientów zastosowaliśmy czterostopniową skalę twardości materacy, podzieloną według wagi. Kategorie oraz ich przedział wagowy przedstawiają się następująco:

Wszystkie oferowane przez nas materace mają wkłady wewnętrzne sprężynowe pocketowe, gwarantujące solidną jakość i trwałość materacy oraz wysoki poziom komfortu. Wkłady pocketowe zwane również kieszeniowymi wykonane są z cylindrycznych sprężyn, wykonanych z wysokiej jakości drutu. Sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach zszytych ze sobą. Kieszonki gwarantują stabilność a jednocześnie niezależną pracę każdej sprężyny. Dzięki temu posiadają wiele elastycznych punktów podparcia. Ciało wspierane jest na każdym jego odcinku, kręgosłup zachowuje właściwą krzywiznę, mięśnie są odprężone i rozluźnione. Wyróżniamy kilka rodzajów wkładów kieszeniowych: podstawowe ze sprężynami o wysokości 12 cm w liczbie 262 szt/m2, lux ze sprężynami wyższymi o 5 cm od standardu, multipocket, gdzie liczba sprężyn jest podwojona i wynosi 510 szt/m2 oraz mini, w których sprężyny zostały skrócone o połowę i wynoszą 6 cm.

Warstwy zewnętrzne w materacach miękkich oraz średnio twardych mogą być wykonane z materiałów takich jak: pianka wysokoelastyczna HR, lateks, pianka termoelastyczna visco memory czy pianka moletowana. Natomiast materace twarde zawierają warstwy kokosa, trawy morskiej lub końskiego włosia.

Dzięki atestom i certyfikatom nasi klienci mogą mieć pewność, że materace są bezpieczne w użytkowaniu. Wykorzystane materiały są najwyższej jakości. Jakie cechy posiadają poszczególne warstwy?

  • lateks, bardzo sprężysty i wytrzymały materiał, ma właściwości antyalergiczne i przeciwbakteryjne, jest przewiewny dzięki licznym mikrokanalikom. Zwiększają one również jego elastyczność i zdolność dopasowania się do sylwetki.
  • pianka wysokoelastyczna HR, ma zwiększoną gęstość wynoszącą 35 kg/m3, dzięki temu jest trwała i odporna na wygniatanie
  • pianka termoelastyczna visco memory, dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku, doskonale podpiera ciało, odciąża je, wspomaga prawidłowe krążenie krwi
  • kokos, naturalny surowiec, ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, utwardza i stabilizuje konstrukcję materaca
  • końskie włosie- ma właściwości higroskopijne, szybko wchłania nadmiar wilgoci i oddaje je do otoczenia, zapobiega nadmiernej potliwości zwiększając komfort wypoczynku
  • trawa morska, to kilka rodzajów alg morskich, zawierających cenny pierwiastek jod ułatwiający oddychanie,
  • pianka moletowana, specyficznie nacinana, posiada liczne wypustki i wgłębienia, dające efekt mikromasażu, wspomaga krążenie krwi, rozluźnia i relaksuje.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- W objęciach Morfeusza - co to oznacza?
- Materac bonellowy czy pocket?
- Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?