W czasie snu przybieramy różne pozycje. Każdy z nas ma jednak swoją ulubioną, w której przesypia większość nocy. Wyróżniamy wśród nich pozycję na brzuchu, boczną i na plecach. Która z nich jest najlepsza i czy ma jakiś wpływ na nasze ciało?

Tak, przybierana pozycja ma ogromny wpływ na komfort snu i nasze samopoczucie.

Najzdrowsza dla naszego ciała według lekarzy jest pozycja na plecach. Odciąża kręgosłup, nie powoduje ucisku na narządy wewnętrzne, luźno ułożone i wyprostowane kończyny nie cierpną. Problemem może być jednak bezdech senny i chrapanie, które przy tej pozycji wyraźnie się wzmagają.

Równie przyjazna i jednocześnie najbardziej popularna jest pozycja boczna. Rozluźnia mięśnie, odpręża ciało, jest przyjazna dla kręgosłupa, nie obciąża organów wewnętrznych i wspiera układ krwionośny.

Pozycja na brzuchu jest najmniej polecana,ze względu na dyskomfort jaki może odczuwać nasze ciało. Uciska brzuch, powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego obciążające jego kręgi. Osoby wybierające tą pozycję muszą liczyć się z bólami karku, mogą również skarżyć się na dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Poduszka ortopedyczna

Charakterystycznie profilowane poduszki, służące zwiększeniu komfortu oraz zabezpieczające przed bólami kręgosłupa to poduszki ortopedyczne, zwane również ergonomicznymi. Mają korekcyjny kształt, wyprofilowany w taki sposób by wypełniać przestrzeń pomiędzy karkiem a materacem. Dzięki temu ramiona, głowa i szyja są odciążone i rozluźnione. Wpływ na jej niezwykłą zdolność dopasowania się do anatomicznych kształtów ciała ma materiał z jakiego jest wykonana, czyli pianka termoelastyczna Visco Memory. Pianka ta reaguje na temperaturę (mięknie, staje się bardziej plastyczna) oraz nacisk i pod ich wpływem idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i karku. Bóle pleców i kręgosłupa są redukowane.

Kiedy stosować poduszkę rehabilitacyjną?

Poduszki mają wiele zastosowań:

  • zwiększają komfortu snu
  • łagodzą bóle kręgosłupa, karku, pleców, głowy
  • usprawniają krążenie krwi
  • poprawiają nastrój, a dzięki wysypianiu się - również nasz wygląd
  • zapobiegają drętwieniu kończyn oraz zesztywnieniu mięśni

Nie powinny jej stosować osoby po urazach kręgosłupa, noszące kołnierz ortopedyczny oraz dzieci do drugiego roku życia.

W celu dobrania odpowiedniej poduszki ortopedycznej musimy określić jaką ma pełnić funkcję. Jeżeli jest to zalecenie lekarskie, należy skonsultować jej rodzaj z rehabilitantem, by spełniała swoją rolę. Jeżeli na jej zakup zdecydowaliśmy się sami, powinniśmy wziąć pod uwagę jej rozmiar oraz kształt. Powinna być dobrana pod konkretną osobę. Będzie wtedy spełniała swoje zadanie czyli zapewni optymalną pozycję kręgosłupa.

Długa poduszka oraz tradycyjna do spania na boku

Wśród poduszek ergonomicznych wyróżniamy modele o przeróżnych kształtach. Mogą być proste, okrągłe, w kształcie rogala a nawet specjalnie dla dzieci przypominające np. warzywa. Długie poduszki stosowane przez osoby śpiące na boku, podpierają ciało w taki sposób, by kręgosłup zachował linię prostą. Poduszka wsunięta między kolana oraz pod głowę zapewnia doskonałe podparcie na całej długości ciała.

Również tradycyjne, prostokątne poduszki anatomiczne sprawdzą się w tej pozycji. Ich charakterystyczna budowa zapobiega napinaniu mięśni, zapewniając nam zdrowy sen. Są dość wysokie i twarde, by wypełniać lukę pomiędzy karkiem a barkiem. Wewnątrz poduszki znajduje się wgłębienie na głowę. Dobrze dobrana całkowicie zredukuje napięcie i zrelaksuje mięśnie.

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach

Kształt poduszki anatomicznej dla osób śpiących na plecach praktycznie nie różni się od tej dla śpiących na boku. Powinna być jednak znacznie niższa i bardziej miękka. Na tyle, by nie powodować nienaturalnego wygięcia kręgosłupa i wypychania karku ku górze. Miękki materiał spowoduje, że poduszka rehabilitacyjna dopasuje się do kształtu głowy oraz karku, dając uczucie dużego komfortu. Mięśnie odcinka szyjnego będą rozluźnione a kręgi odciążone.

Poduszki ortopedyczne

Poduszki ortopedyczne spełniają istotną rolę w komfortowym wypoczynku. Jednak podstawą wygody jest odpowiednio dobrany materac. Przy jego wyborze kierujmy się naszą wagą, dzięki temu dobierzemy odpowiednią twardość materaca.

Producenci posługują się dwoma rodzajami skali. Pierwszą, standardową i od lat obecną na rynku czyli skalą czterostopniową lub nowszą – pięciostopniową. Jeżeli symbol (H) określający twardość nic nam nie mówi wybierajmy materac według jego opisu.

Nasze materace sprzedawane są w czterostopniowej skali. Wyróżniamy:

  • materace miękkie (H1)
  • materace średnio twarde (H2)
  • materace twarde (H3)
  • materace bardzo twarde (H4)

Materace miękkie przeznaczamy dla osób, których waga nie przekracza 60 kg. Warstwa miękka wykonana jest z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej Visco Memory.

Materace średnio twarde powinny wybierać osoby ważące od 60 do 100 kg. Ich wierzchnia warstwa może być wykonana z pojedynczej warstwy pianki Visco Memory, pianki wysokoelastycznej HR lub lateksu. Materace lateksowe mogą być wykonane z pojedynczej lub podwójnej warstwy lateksu.

Materace kokosowe lub materace z trawy morskiej to materace twarde, przeznaczone dla osób z wagą przekraczającą 100 kg, natomiast materace bardzo twarde wykonane są podwójnej warstwy kokosa oraz końskiego włosia.

Wygodny materac to komfort dla całego ciała, poduszki ortopedyczne gwarantują prawidłową pozycję kręgosłupa, odciążają kark, minimalizują ryzyko wystąpienia migreny czy mikrouszkodzeń dysków i kręgów. Posiadanie tak zgranego duetu to niemalże 100% pewność regenerującego wypoczynku. Bezsenność spowodowana niewygodną powierzchnią będzie praktycznie wyeliminowana. Poduszki ortopedyczne to niewielki koszt, a przynoszą duże korzyści. Warto się w nie zaopatrzyć. Na kaszmirowysen.pl posiadamy poduszki wykonane z pianki termoelastycznej Visco Memory. Na poduszkę nałożony jest bardzo przyjemny, miękki i miły w dotyku pokrowiec kaszmirowy. Pokrowiec ma od spodu wszyty zamek, dzięki temu możemy go zdjąć i wyprać, czyli zadbać o higienę i czystość, które dla wielu z nas są bardzo ważnym szczegółem.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:
- Głęboki sen – ile powinien trwać sen głęboki?
- Sen polifazowy - na czym polega?
- Narkolepsja - objawy, leczenie i przyczyny